Sıkça Sorulan Sorular

Kaynaklar

Yağlı ve kızartılarak hazırlanan yiyecekler, salçalı ve baharatlı gıdalar, özellikle aç karnına yenilen tatlılar, kahve ve çay, asitli meyve suları ve kolalı içeceklerden kaçınalım.

GASTOR reflü (gastroözofageal reflü) tedavisine destek tıbbi bir üründür. Mide ekşimesi, üst karın ağrısı, asit reflüsü, irritatif kuru öksürük, ses kısıklığı gibi reflü ile ilgili belirtilerin hızla azalmasını sağlar.

GASTOR®, mekanik olarak işleyen ve mide ekşimesi, üst karın ağrısı, asit reflüsü, irritatif kuru öksürük, ses kısıklığı gibi gastroözofageal reflü ile ilgili semptomların hızla azalmasını sağlayan tıbbi bir üründür.

Gastor, Tüm eczanelerde satılmaktadır.

Mide ekşimesi, karın ağrısı, irritatif kuru öksürük, ses kısıklığı gibi gastroözofageal reflü semptomlarının hızla azalmasını sağlar.

Ana öğünlerden sonra ve yatağa girmeden hemen önce ya da doktor tavsiyesine göre 10 ml olarak kullanılır.

12 yaş ve üstü, mide ekşimesi, üst karın ağrısı, asit reflüsü, irritatif kuru öksürük, ses kısıklığı gibi reflü gösteren kişilerin kullanımı içindir. Reflü semptomlarınız varsa, mutlaka hekiminize danışın.

Gebelik döneminde ortaya çıkabilecek yan etkiler bilinmemekle birlikte gebelik süresince GASTOR’un kullanılması önerilmemektedir. Yine de her durumda, önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Reflü semptomlarınız varsa mutlaka bir hekime danışın.

Reflünün (Gastroözofageal Reflü Hastalığı) belirtilerini azaltmak için hangi yiyeceklerden kaçınalım?

  • Yağlı ve kızartılarak hazırlanan yiyecekler
  • Salçalı ve baharatlı gıdalar
  • Özellikle aç karına yenilen tatlılar
  • Kahve ve çay
  • Asitli meyve suları ve kolalı içecekler
  • Çikolata
  • Nane

Karın içi basıncını artıran ağırlık kaldırmak, şınav ve mekik çekmek, öne eğilmek yiyeceklerin yemek borusuna kaçmasını kolaylaştırabileceği için önerilmemektedir.

Stres, mide problemleri yaşamanıza sebep olur. Stresten uzaklaşmak reflü ataklarınızı azaltıp daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

SSS

1. GASTOR kullanma talimatı.

2. https://www.aid.org.tr/hastaliklar/alerji-ile-iliskili-hastaliklar/gastro-ozafagal-reflu-hastaligi/(son erişim tarihi: 28.07.2020).